2014-01-16   „Prawo nie nadąża za rozwojem technologii” – Marcin Kroll dla miesięcznika komputerowego „Chip”

W lutowym numerze miesięcznika komputerowego Chip ukazał się artykuł autorstwa Marcina Krolla pt. „Prawo nie nadąża za rozwojem technologii”. Stanowi on komentarz do tekstu zatytułowanego „Drogie klikanie”, przedstawiającego widoczny krajach zachodnich, w szczególności Niemczech i Francji, trend zaostrzania polityki właścicieli praw autorskich wobec internetowego piractwa.

Marcin Kroll sugeruje, ze największym problemem współczesnych regulacji prawa autorskiego jest fakt ich niedostosowania do dynamicznego rozwoju technologii, co widać szczególnie wyraźnie na przykładzie obiegu treści w sieci. „Sytuacja ta jest niekorzystna zarówno dla uprawnionych, którzy powinni mieć możliwość skutecznego egzekwowania własnych praw, jak również użytkowników, którzy powinni wiedzieć, gdzie leży granica, której przekroczenie wiązać się będzie równoznacznie z naruszeniem” ­– podkreśla Marcin Kroll.

Komentując problem walki z piractwem komputerowym Marcin Kroll wskazuje, że polskie prawo jest wciąż mniej surowe niż w Niemczech i Francji, lecz ilość spraw dotyczących naruszeń prawa autorskiego w sieci systematycznie rośnie. „Uprawieni coraz częściej korzystają przy tym z możliwości, jakie daje postępowanie karne (naruszenie praw autorskich może być również przestępstwem” ­– dodaje autor. Zdaniem Marcina Krolla coraz częściej będziemy spotykali się z rozsyłaniem masowych wezwań do zapłaty odszkodowań za naruszenie praw autorskich w sieci, przy czym najwięcej powodów do obaw mają osoby korzystające z sieci wymiany plików działających w oparciu o zasadę P2P, jak np. pliki torrent. „Pamiętajmy jednak, że zapłata żądanego odszkodowania nie spowoduje automatycznie umorzenia toczącego się postępowania karnego” – przypomina.

Żródło: Marcin Kroll „Prawo nie nadąża za rozwojem technologii”, Chip 02/14, s. 117