2014-06-04   Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie praw konsumentów – komentarz Marka Wińskiego dla programu „Eurofakty”

W programie informacyjnym TVP „Eurofakty” pojawił się komentarz Marka Wińskiego, partnera w kancelarii Hasik, Wiński i Partnerzy, który w imieniu Izby Gospodarki Elektronicznej wypowiadał się na temat wprowadzenia w Polsce Dyrektywy Unii Europejskiej 2011/83/UE w sprawie praw konsumentów.

Nowa dyrektywa UE, skupiająca się na sprzedaży na odległość, zwiększa ochronę europejskich konsumentów poprzez min. zobowiązanie przedsiębiorcy do udzielenia jasnych i szczegółowych informacji na temat oferowanych produktów oraz wydłużenie terminu odstąpienia od umowy do 14 dni od otrzymania towaru. Mimo że nowe zasady wprowadzane przez dyrektywę mają na celu zwiększenie praw konsumentów, z punktu widzenia przedsiębiorców jest to szerszy zakres obowiązków oraz większa odpowiedzialność. Polscy sprzedawcy internetowi obawiają się, że niekorzystne dla nich zmiany mogą doprowadzić nawet do upadku ich przedsiębiorstw.

Marek Wiński jednak uspokaja: „Dyrektywa nie będzie przyczyną upadłości żadnego sklepu. To bardziej rynek i warunki jakie stawia będą powodowały, że niektórzy przedsiębiorcy w tym pościgu nie dadzą rady”.

Odcinek programu „Eurofakty”, w którym wystąpił Marek Wiński można obejrzeć na stronie tvp.pl pod adresem: http://www.tvp.pl/wroclaw/informacyjne/eurofakty