2014-08-29   ZAiKS kontra fryzjer – komentarz Marcina Krolla dla głównego wydania „Panoramy”

Dziś w głównym wydaniu programu informacyjnego TVP2 „Panorama” pojawił się komentarz prawnika z kancelarii Hasik, Wiński i Partnerzy, Marcina Krolla, dotyczący sprawy fryzjera, który odmówił płacenia tantiem Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS. Materiał pojawił się również w TVP Info.

W piątek Sąd Apelacyjny we Wrocławiu oddalił odwołanie ZAiKS-u ws. właściciela zakładu fryzjerskiego w Wałbrzychu, Marcina Węgrzynowskiego, którego Stowarzyszenie Autorów wezwało za zapłaty blisko 1000 zł z tytułu puszczania radia w jego salonie bez posiadania licencji. Sąd uznał, że klienci odwiedzają zakład należący do pana Marcina ze względu na jakość świadczonych usług, a nie w celu posłuchania muzyki, nie można więc uznać, aby włączanie radia miało jakikolwiek wpływ na zyski salonu fryzjerskiego.

Marcin Kroll nie zgadza się z tymi, którzy wierzą, że decyzja Sądu we Wrocławiu zachęci inne osoby, znajdujące się w tej samej sytuacji co Wałbrzyski fryzjer, do przeciwstawiania się żądaniom ZAiKS-u: „Myślę, że niewielu przedsiębiorców będzie chciało sądzić się z ZAiKS-em po prostu dla zasady, ponieważ koszty ewentualnego procesu przekroczą koszty licencji.”

Wydanie „Panoramy”, w którym komentarza udzielił Marcin Kroll można obejrzeć pod adresem: http://panorama.tvp.pl/16371699/29082014-1800.